MADDE 1 – TARAFLAR

1.1 SATICI BİLGİLERİ

Ünvanı: İbrahim Kurtuluş (Şahıs Şirketi)
Telefon: –
Email: info@leolunatic.com

1.2 ALICI BİLGİLERİ

Adı/Soyadı/Ünvanı:
Telefon:
E-Posta:

MADDE 2 – SÖZLEŞME KONUSU

İşbu sözleşmenin konusu, alıcının satıcıya ait www.leolunatic.com internet sitesinden elektronik ortamda siparişini verdiği, aşağıda nitelikleri ve satış fiyatı belirtilen ürünün satışı, ödemesi ve teslimatı ile ilgili olarak 6502 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği hükümleri gereğince, tarafların hak ve yükümlülüklerinin saptanmasıdır.

 

MADDE 3 – SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜN(LER)

 

3.1 – ÜRÜNLERİN CİNSİ VE TÜRÜ:

Adedi:
Marka/Modeli:
Vergiler Dahil Satış Bedeli: (adet çarpı birim fiyat olarak)
Ödeme Şekli:
Teslimat Adresi:
Teslimat Şekli ve Süresi: (En fazla 30 gün)
Teslim Edilecek Kişi:
Fatura Adresi:
Kargo Ücreti:

yukarıda belirtildiği gibidir. Yukarıda yer alan bilgiler doğru ve eksiksiz olmalıdır. Bu bilgilerin doğru olmadığı veya noksan olduğu durumlardan doğacak zararları tamamıyla karşılamayı alıcı kabul eder ve ayrıca bu durumdan oluşabilecek her türlü sorumluluğu alıcı kabul eder.

 

İADE PROSEDÜRÜ:

 

A) KREDİ KARTINA İADE PROSEDÜRÜ

Alıcının ayıplı/defolu/yanlış ürün gönderilmesi sebebi ile cayma hakkını kullandığı durumlarda ya da siparişe konu olan ürünün çeşitli sebeplerle tedarik edilememesi veya Hakem heyeti kararları ile Tüketiciye bedel iadesine karar verilen durumlarda, alışveriş kredi kartı ile ve taksitli olarak yapılmışsa, kredi kartına iade prosedürü aşağıda belirtilmiştir: Alıcı ürünü kaç taksit ile aldıysa Banka alıcıya geri ödemesini taksitle yapmaktadır. Satıcı, bankaya ürün bedelinin tamamını tek seferde ödedikten sonra, banka poslarından yapılan taksitli harcamaların alıcı kredi kartına iadesi durumunda, konuya müdahil tarafların mağdur duruma düşmemesi için talep edilen iade tutarları, yine taksitli olarak hamil taraf hesaplarına banka tarafından aktarılır. Alıcının satış iptaline kadar ödemiş olduğu taksit tutarları, eğer iade tarihi ile kartın hesap kesim tarihleri çakışmazsa her ay karta 1 iade yansıyacak ve alıcı iade öncesinde ödemiş olduğu taksitleri satışın taksitleri bittikten sonra iade öncesinde ödemiş olduğu taksitleri sayısı kadar ay daha alacak ve mevcut borçlarından düşmüş olacaktır. Kart ile alınmış mal ve hizmetin iadesi durumunda satıcı, banka ile yapmış olduğu sözleşme gereği alıcıya nakit para ile ödeme yapamaz. Üye işyeri yani satıcı, bir iade işlemi söz konusu olduğunda ilgili yazılım aracılığı ile iadesini yapacak olup, üye işyeri yani satıcı ilgili tutarı bankaya nakden veya mahsuben ödemekle yükümlü olduğundan yukarıda anlatmış olduğumuz prosedür gereğince alıcıya nakit olarak ödeme yapılamamaktadır. Kredi kartına iade, satıcının bankaya bedeli tek seferde ödemesinden sonra, banka tarafından yukarıdaki prosedür gereğince yapılacaktır. Alıcı, bu prosedürü okuduğunu ve kabul ettiğini kabul ve taahhüt eder.

 

B) HAVALE/EFT ÖDEME SEÇENEKLERİNDE İADE PROSEDÜRÜ

Havale/Eft ödeme seçeneklerinde iade alıcıdan banka hesap bilgileri istenerek, alıcının belirttiği hesaba (hesabın fatura adresindeki kişinin adına veya kullanıcı üyenin adına olması şarttır) havale veya eft şeklinde yapılacaktır.

Teslimat kargo şirketi aracılığı ile alıcının yukarıda belirtilen adresinde elden teslim edilecektir. Teslim anında alıcının adresinde bulunmaması durumunda dahi satıcı edimini tam ve eksiksiz olarak yerine getirmiş olarak kabul edilecektir. Bu nedenle, alıcının ürünü geç teslim almasından kaynaklanan her türlü zarar ile ürünün kargo şirketinde beklemiş olması ve/veya kargonun satıcıya geri iade edilmesinden dolayı da oluşan giderler de alıcıya aittir.

MADDE 4 – GENEL HÜKÜMLER

4.1 – Alıcı, satıcının isim, ünvan, açık adres, telefon ve diğer erişim bilgileri, satışa konu malın temel nitelikleri, vergiler dahil olmak üzere satış fiyatı, ödeme şekli, teslimat koşulları ve masrafları vs. satışa konu mal ile ilgili tüm ön bilgiler ve “cayma” hakkının kullanılması ve bu hakkın nasıl kullanılacağı, şikayet ve itirazlarını iletebilecekleri resmi makamlar vs. konusunda açık, anlaşılır ve internet ortamına uygun şekilde satıcı tarafından bilgilendirildiğini, bu ön bilgileri elektronik ortamda teyit ettiğini ve sonrasında mal sipariş verdiğini iş bu sözleşme hükümlerince kabul ve beyan eder. leolunatic.com sitesinde yer alan ön bilgilendirme ve alıcı tarafından verilen sipariş üzerine düzenlenen fatura iş bu sözleşmenin ayrılmaz parçalarıdır.

4.2 – Sözleşmenin 3. maddesinde yer alan sözleşme konusu ürün(ler) yasal 30 günlük süreyi aşmamak koşulu ile her bir ürün için alıcının yerleşim yerinin uzaklığına bağlı olarak internet sitesinde ürün bilgilerinin içinde taahhüt edilen süre içinde alıcı veya gösterdiği adreste bulunan kişi/kuruluşa teslim edilir.

4.3 – Sözleşmenin 3. maddesinde yer alan sözleşme konusu ürün ya da ürünlerden bazıları alıcı dışında başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, satıcı, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesinden ötürü sorumlu tutulamaz. Satıcı, sözleşmede yer alan sözleşme konusu ürün(ler)ün sağlam, eksiksiz, alışveriş esnasında sayfada belirtilen özelliklerde ve varsa garanti belgeleri ve kullanım kılavuzları ile teslim edilmesinden sorumludur. Alıcı ve/veya verdiği adreste teslim alan kişi, teslimat sırasında, ürün kutusunun taşımadan dolayı hasarlı olup olmadığının, ürünlerin sağlam, eksiksiz alışveriş sayfasında belirtilen özelliklerde teslim edilip edilmediğini kontrol etmekle yükümlüdür. Teslim belgesi, alıcı ve/veya verdiği adreste teslim alan kişi tarafından imzalandığında, ürünlerin tam ve hasarsız olarak teslim alındığı kabul edilecektir. Bu durumunda, kutu içerisindeki ürünlerin hasarından veya eksikliğinden satıcı sorumlu tutulamaz.

4.4 – Sözleşmede yer alan ürün(ler)’e ait gönderim işlemi, alıcının işbu sözleşmeyi elektronik ortamda onaylaması ve site üzerinden ödeme tercihinin onaylanması şartı ile başlayacaktır. Herhangi bir nedenle ürün bedeli ödenmez veya banka tarafından iptal edilirse, satıcı ürün teslim yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir.

4.5 – Alışverişte kullanılan kredi kartı sahibi, alışverişin/ödemenin yapıldığı kredi kartının kendi rızası dışında ve hukuka aykırı bir şekilde kullanılması durumunda, ödeme işleminin iptal edilmesini bankadan talep edebilir. Bu nedenle banka veya finans kuruluşun ürün bedelini satıcıya ödememesi halinde, alıcı kendisine teslim edilmiş ürünü, 3 gün içinde satıcıya teslim aldığı şekilde göndermekle yükümlüdür. Bu ve benzeri durumlarda tüm nakliye giderleri alıcıya aittir.

4.6 – Garanti belgeli ya da garanti belgesiz satılan ürünlerden arızalı veya bozuk (ayıplı) olanlar, garanti şartları içerisinde gerekli onarımın yetkili servise yaptırılması için satıcıya gönderilebilir. Bu durumda kargo masrafları satıcı tarafından karşılanacaktır.

4.7 – Satıcı gerekli gördüğü durumlarda, alıcının vermiş olduğu bilgiler gerçekle örtüşmediğinde, siparişi dondurma ya da fesih etme hakkını saklı tutar. Satıcı siparişte sorun tespit ettiği durumlarda alıcının vermiş olduğu telefon, e-posta ve posta adreslerinin hiç birinden alıcıya ulaşamadığı takdirde siparişin yürürlüğe koyulmasını 15 gün süreyle dondurur. Alıcının bu süre zarfında satıcı ile konuyla ilgili olarak iletişime geçmesi beklenir. Bu süre içerisinde alıcıdan herhangi bir cevap alınamazsa satıcı, her iki tarafın da zarar görmemesi için siparişi iptal eder. Siparişin iptali halinde alıcı tarafından satıcıya yapılmış ödemeler varsa 10 gün içerisinde iade edilir. Banka yoluyla yapılan ödemelerde iade, yine aynı banka ve aynı hesaba yapılır. Satıcının ödemeyi, bu süre içerisinde alıcı adına bankaya iade etmesi yeterlidir. Bu aşamadan sonra, alıcının hesabına ödemenin yansıtılma süresinden satıcı sorumlu tutulamaz.

4.8 – Sistem hatalarından meydana gelen fiyat yanlışlıklarından satıcı sorumlu değildir. Buna istinaden satıcı, internet sitesindeki sistemden, dizayndan veya yasadışı yollarla internet sitesine yapılabilecek müdahaleler sebebiyle ortaya çıkabilecek tanıtım, fiyat hatalarından sorumlu değildir. Sistem hatalarına dayalı olarak alıcı satıcıdan hak iddiasında bulunamaz.

4.9 – 18 (on sekiz) yaşından küçük kişiler leolunatic.com sitesinden alışveriş yapamaz. Satıcı, alıcının sözleşmede belirttiği yaşının doğru olduğunu esas alacaktır. Ancak alıcının yaşını yanlış yazmasından dolayı satıcıya hiçbir şekilde sorumluluk yüklenemeyecektir.

4.10 – Zarar görmüş paket durumunda; zarar görmüş paketler teslim alınmayarak kargo şirketi yetkilisine tutanak tutturulmalıdır. Eğer kargo şirketi yetkilisi paketin hasarlı olmadığı görüşünde ise, paketin orada açılarak ürünlerin hasarsız teslim edildiğini kontrol ettirme ve durumun yine bir tutanakla tespit edilmesini isteme hakkı alıcıda vardır. Paket alıcı tarafından teslim alındıktan sonra kargo şirketinin görevini tam olarak yaptığı kabul edilmiş olur. Paket kabul edilmemiş ve tutanak tutulmuş ise, durum, tutanağın alıcı’da kalan kopyasıyla birlikte en kısa zamanda info@leolunatic.com Müşteri Hizmetlerine bildirilmelidir.

 

MADDE 5 – İADE VE CAYMA HAKKI

5.1 – Alıcı, sözleşme konusu ürün ya da ürünlerin kendisine veya gösterdiği adres(ler)deki kişi/kuruluşa tesliminden itibaren 3 iş günü içinde değişim hakkına sahiptir. Değişim hakkının kullanılması için bu süre içinde satıcıya faks, e-mail veya telefon ile bildirimde bulunulması ve ürünün 6. madde hükümleri çerçevesinde kullanılmamış , ambalajının ve etiketinin bozulmamış ,aksesuarlarının eksiksiz olması şartına bağlıdır. Değişim hakkının kullanılması halinde, 3. kişiye veya alıcıya teslim edilen ürünün, satıcıya gönderildiğine ilişkin kargo teslim tutanağı örneği ile fatura aslının iadesi zorunludur. Ayıplı/defolu/yanlış ürün gönderimi sebebi ile Cayma hakkının kullanılması halinde  varsa malın alıcıya teslim masrafları da dahil olmak üzere tahsil edilen tüm ödemeler, bahsi geçen belgelerin, satıcıya ulaşmasını takip eden 10 gün içinde alıcıya iade edilir. Ayıplı/defolu/yanlış ürün gönderiminden kaynaklı Cayma hakkının kullanılması nedeni ile iade edilen ürünün kargo bedeli satıcı tarafından karşılanır.

5.2 – Ayıplı/defolu/yanlış ürün gönderiminden kaynaklı Cayma hakkının kullanılması halinde teslim edilen üründe müşteri beyanının yanıltıcı/yanlış olması veya hasarın alıcının kusurundan kaynaklanıyorsa alıcının malın değerini veya değerindeki azalmnın yanı sıra gidiş geliş kargo masraflarını tazmin etmesi gerekir.

5.3 – Satıcı, ayıplı/defolu/yanlış ürün göndermesi halinde tüketicinin hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin, malı veya hizmeti reddederek sözleşmeden cayma hakkını kullanabileceğini kabul eder.

5.4 – 395 sayılı vergi usul kanunu genel tebliği uyarınca iade işlemlerinin yapılabilmesi için tarafınıza göndermiş olduğumuz iade bölümü bulunan faturada ilgili bölümlerin eksiksiz olarak doldurulması ve imzalandıktan sonra tarafımıza ürün ile birlikte geri gönderilmesi gerekmektedir.

5.5 – Sözleşme gereğince satıcının bedelin iadesini yapacağı durumlarda, iadenin yapılacağı banka hesabı, ürün bedelinin ödendiği hesaptır. Satıcının para iadesini alıcının bu hesabının kapatılmış/değiştirilmiş ve/veya herhangi bir sebeple işlemez halde olması nedenleriyle bu hesaba yapamaması durumunda alıcı, satıcıya bizzat yazılı olarak başvurarak parayı teslim almakla yükümlüdür. Alıcı böyle bir durumda gecikme zararı, faiz vb. taleplerde bulunamaz.

 

MADDE 6 – CAYMA HAKKI KULLANILAMAYACAK ÜRÜNLER

6.1 – Niteliği itibarıyla iade edilemeyecek ürünler;

Ürünün bozulmamış ve ürünün kullanılmamış olması, Tek kullanımlık ürünler, hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçen ürünler için cayma hakkı kullanılamaz. Her türlü kozmetik ürünlerinde cayma hakkının kullanılması, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartına bağlıdır. Ayrıca sipariş öncesinde alıcının talepleri doğrultusunda, üzerinde tadilat, değişiklik ya da ilave yapılmak suretiyle kişiye özel nitelikler kazanan ürünlerin satıcıya iadesi mümkün değildir.

Ayıplı/defolu/hatalı gönderilen ürünlerde Cayma hakkının kullanılabilmesi için ürünün kullanılmamış , ambalajının ve etiketinin bozulmamış ,aksesuarları , ambalajı ve iade formu doldurulmuş faturası dahil eksiksiz olarak satıcıya ulaştırılmış olması gerekmektedir.

 

MADDE 7 – TEMERRÜT HÜKÜMLERİ

7.1 – Tarafların işbu sözleşmeden kaynaklanan edimlerini yerine getirmemesi durumunda Borçlar Kanununda yer alan Borçlunun Temerrüdü hükümleri uygulanacaktır. Temerrüt durumlarında, herhangi bir tarafın edimlerini süresi içinde haklı bir sebebi olmaksızın yerine getirmemesi durumunda diğer taraf söz konusu edimin yerine getirilmesi için edimini yerine getirmeyen tarafa 7 günlük süre verecektir. Bu süre zarfında da yerine getirilmemesi durumunda edimini yerine getirmeyen taraf mütemerrit olarak addolunacak ve alacaklı edimin ifasını talep etmek suretiyle malın teslimini ve/veya sözleşmenin feshini ve bedelin iadesini talep etme hakkına sahiptir.

7.2 – Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmeliğin 16. maddesinin 4. fıkrası gereğince satıcı, sipariş konusu mal veya hizmet ediminin yerine getirilmesinin imkansızlaştığını ileri sürerek (tedarikçi firmadan ürünün hiçbir şekilde tedarik edilememesi durumu ve sair durumlar), sözleşme konusu yükümlülüklerini yerine getiremiyorsa, bu durumu öğrendiği tarihten itibaren 3 gün içinde alıcıya yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmeyi ve varsa teslimat masrafları da dahil olmak üzere tahsil edilen tüm ödemeleri ve varsa alıcıyı borç altına sokan tüm belgeleri bildirim tarihinden itibaren 14 gün içinde iade etmeyi taahhüt eder.

7.3 – Satıcının işbu sözleşmeden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmesini engelleyebilecek mücbir sebepler veya nakliyeyi engelleyen hava muhalefetleri, ulaşımın kesilmesi, yangın, deprem, sel baskını gibi olağanüstü olaylar nedeni ile sözleşme konusu ürünü süresi içerisinde teslim edemez ise, bu tip durumlarda alıcı, satıcının hiçbir sorumluluğu olmadığını kabul ederek, siparişin iptal edilmesini veya teslimat süresinin engelleyici durumunun ortadan kalkmasına kadar ertelenmesi haklarından birini kullanabilir. Alıcının siparişi iptal etmesi halinde satıcı varsa teslimat masrafları da dâhil olmak üzere tahsil edilen tüm ödemeleri fesih bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren on dört gün içinde alıcıya 4/12/1984 tarihli ve 3095 sayılı Kanuni Faiz ve Temerrüt Faizine İlişkin Kanunun 1 inci maddesine göre belirlenen kanuni faiziyle birlikte geri öder ve varsa alıcıyı borç altına sokan tüm kıymetli evrak ve benzeri belgeleri iade eder. Kredi kartı ile yapılan taksitli alışverişlerde ise kredi kartına iade için yukarıdaki prosedür alıcı tarafından kabul edilir.

7.4 – İstisnai olarak haklı bir nedenle sözleşme konusu malın tedarik edilemeyeceğinin anlaşılması ve/veya stok problemi ile karşılaşılması durumunda alıcı hemen açık ve anlaşılır bir şekilde bilgilendirilip onay vermesi durumunda alıcıya eşit kalitede ve fiyatta başka bir mal gönderilebilir ya da alıcının arzusu ve seçimi doğrultusunda; yeni başka bir ürün gönderilebilir, ürünün stoklara girmesi ya da teslime engel diğer engelin ortadan kalkması beklenebilir ve / veya sipariş iptal edilebilir.

7.5 – Sözleşme kapsamında yer almayan tüm hususlarda 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun Hükümleri geçerli olacaktır.

 

MADDE 8 – YETKİLİ MAHKEME

8.1 – İşbu sözleşmenin uygulanmasında, alıcının şikayet ve itirazları konusunda; alıcı veya satıcının yerleşim yerindeki Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca ilan edilen değere kadar Tüketici Hakem Heyetleri veya Tüketici Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

8.2 – Alıcı, işbu sözleşmenin maddelerini okuyup, tetkik ve kabul ederek, siparişin gerçekleşmesi durumunda, işbu sözleşmenin tüm koşullarını kabul etmiş sayılır.

Sözleşmede belirtilen bilgiler iyi niyet ilkeleri çerçevesinde ergin olmayanlar ile ayırtım gücünden yoksun veya kısıtlı erginleri koruyacak şekilde ticari amaçlarla verilmiştir.

SATICI: İbrahim Kurtuluş (Şahıs Şirketi) leolunatic.com
ALICI:
TARİH:
SAAT: